«12ος Διαγωνισμός «Juvenes Translatores» για την ανάδειξη των καλύτερων νεαρών μεταφραστών της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Η Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής διοργανώνει τον 12o Διαγωνισμό «Juvenes Translatores», για την ανάδειξη των καλύτερων νεαρών μεταφραστών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που γεννήθηκαν το 2001.
Στόχος του ανωτέρω Διαγωνισμού, που διοργανώνεται για δωδέκατη χρονιά, είναι να προωθήσει, να αναγνωρίσει και να επιβραβεύσει την εκμάθηση ξένων γλωσσών αλλά και να εμπνεύσει τους νεαρούς γλωσσομαθείς.
Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό πρέπει να εγγραφούν ηλεκτρονικά στον ιστότοπο Juvenes Translatores: ec.europa.eu/translatores από την 1η Σεπτεμβρίου
έως τις 20 Οκτωβρίου 2018. Εν συνεχεία, θα επιλεγούν τυχαία από τα σχολεία που θα έχουν εγγραφεί, εκείνα που θα κληθούν να συμμετάσχουν. Ο αριθμός των σχολείων κάθε χώρας που θα μπορέσουν να συμμετάσχουν εξαρτάται από τον αριθμό των εδρών που η χώρα αυτή έχει στο
Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.
Η δοκιμασία της μετάφρασης θα πραγματοποιηθεί στις 22 Νοεμβρίου 2018. Την ίδια ημέρα, σε όλες τις χώρες της ΕΕ, οι μαθητές των σχολείων θα μεταφράσουν ένα κείμενο υπό την εποπτεία των καθηγητών τους.

Πληροφορίες  ΕΔΩ

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...