7η Εκδήλωση Φυσικών Επιστημών 2014

Για 7η συνεχή χρονιά το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Καρδίτσας, διοργάνωσε  Εκδήλωση για τις Φυσικές Επιστήμες. Η Εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους καθώς και τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας.

Στην εκδήλωση μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν εργασίες τους που σχετίζονται με τις Φυσικές Επιστήμες, δηλαδή πειράματα, αφίσες, κατασκευές, κ.ά. Συμμετείχαν  41 σχολεία του Ν. Καρδίτσας, Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια και 2 εκπαιδευτικοί φορείς.

Παράλληλα διοργανώθηκαν εργαστήρια για εκπαιδευτικούς στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Γυμνάσιο-Λύκειο της πόλης Καρδίτσας

Κατά γενική ομολογία ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση για όλους και όχι μόνο για τους Φυσικούς καθώς περιελάμβανε μουσικά και άλλα happenings, αφίσες, πρωτότυπες καλλιέργειες φυτών καθώς και διαγωνισμό εκτόξευσης πυραύλου για τα παιδιά (στο τέλος). Η συμμετοχή όπως μπορείτε να δείτε  ΕΔΩ   (φωτογραφίες)  ήταν τεράστια.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...