9ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Βιολογίας 2013-Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας

Η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (ΠΕΒ) προκηρύσσει τον 9ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Βιολογίας 2013 για μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης των Γενικών Λυκείων (και Γ΄ τάξης των ΕΠΑ.Λ.).  Οι τέσσερις (4) μαθητές με τις υψηλότερες επιδόσεις στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας (ΠΔΒ) θα συμμετάσχουν στην 24η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO).

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ) θα διεξαχθεί σε τρεις (3) φάσεις.

Η πρώτη (1η) φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας θα διεξαχθεί το Σάββατο, 9 Φεβρουαρίου 2013 και ώρα 9.30 π.μ. και  θα διενεργηθεί στα κατά τόπους Λύκεια ή Γυμνάσια, που θα οριστούν από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ως Εξεταστικά Κέντρα και θα διαρκέσει τρεις (3) ώρες.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι την Παρασκευή, 1 Φεβρουαρίου 2013. Η δήλωση συμμετοχής γίνεται από κάθε μαθητή χωριστά με τη συμπλήρωση και υποβολή της φόρμας – δήλωσης στην ιστοσελίδα του ΠΔΒ (www.pdbio.gr).  Στη φόρμα θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο, η τάξη και το σχολείο, καθώς και τα στοιχεία επικοινωνίας. Κάθε μαθητής υποβάλλει τη δήλωση συμμετοχής του και γραπτώς στο Διευθυντή του σχολείου του (μέχρι την παραπάνω ημερομηνία).

Περισσότερες πληροφορίες δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας: http://www.pdbio.gr. Oι ενδιαφερόμενοι μπορούν επίσης να επικοινωνούν στο e-mail: pdbpev@gmail.com ή στο τηλέφωνο 210-52.24.632 (Δευτέρα έως Πέμπτη, από 18:00 έως 20:00).

Δείτε στο επισυναπτόμενο αρχείο την εξεταστέα ύλη και όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για τις 3 Φάσεις του Διαγωνισμού.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...