Αποτελέσματα Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας “Αρχιμήδης” 2013

Την Κυριακή 24/2/2013 έγινε στην Αίθουσα Τελετών της Ακαδημίας Αθηνών η βράβευση των μαθητών που κατέκτησαν χάλκινο, αργυρό και χρυσό μετάλλιο στον τελικό της Ολυμπιάδας “Αρχιμήδης” (23/2/2013). Συγχαρητήρια σ’ αυτούς τους  μαθητές που αγαπάνε τα Μαθηματικά και τα αντιμετωπίζουν ως ένα πνευματικό άθλημα, δείχνοντας το δρόμο σε όλους τους Έλληνες μαθητές μιας υγιούς πνευματικής αναζήτησης, κατακτώντας στόχους που προάγουν την ανθρώπινη υπόσταση. Μεταξύ των επιτυχόντων μαθητών θα βρούμε τρεις μαθητές από τον γειτονικό Νομό Τρικάλων (2 χρυσά , 1 αργυρό – πολλά συγχαρητήρια) αλλά και έναν μαθητή του Γενικού Λυκείου Μήλου (της Γ΄τάξης παρακαλώ, αυτός κι αν αξίζει συγχαρητήρια) που πήρε αργυρό μετάλλιο. Από το Νομό Καρδίτσας συμμετείχαν 2 μαθητές (Σπυρόπουλος Γεώργιος του Γυμνασίου Ιτέας- μαθητής της Γ΄Γυμνασίου και Μηλιώνη Ελίζα του 3ου Λυκείου Καρδίτσας- μαθήτρια της Β΄Λυκείου) οι οποίοι όπως μάθαμε από την Επιτροπή Διαγωνισμών της ΕΜΕ έφτασαν κοντά στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, χωρίς όμως τελικά να το καταφέρουν. Σίγουρα όμως τους αξίζουν συγχαρητήρια για τον όμορφο αγώνα τους και την αγάπη τους για το μάθημα.

Όλα τα ονόματα υπάρχουν στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ  (http://www.hms.gr/).  Να σημειώσουμε ότι οι επιτυχόντες μαθητές θα συμμετάσχουν σε  έναν ακόμη (εσωτερικό) διαγωνισμό (με δυσκολότερα φυσικά θέματα) ενώ η τελική Εθνική Μαθηματική Ομάδα (εξαμελής) θα προκύψει από τον μέσο όρο των βαθμών του εσωτερικού διαγωνισμού,του Αρχιμήδη και μιας προφορικής συνέντευξης.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...