Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη

Τα ιστορικά στοιχεία που σχετίζονται με την πορεία του Ελληνισμού στους αιώνες, καθώς και αξιοθέατα της πόλης, που είναι ανέκαθεν σταυροδρόμι πολιτισμών και ανθρώπων, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μαθητές της Β και Α Λυκείου, που επισκέφτηκαν την Κωνσταντινούπολη από τις 12 ως τις 15 Μαρτίου 2015. Η επιβλητικότητα του ναού της Αγίας Σοφίας, που σήμερα είναι μουσείο και έχει υποστεί παρεμβάσεις που αλλοίωσαν την εικόνα της (κυρίως εσωτερικά) ήταν ο κατ’ εξοχήν προορισμός. Η ομάδα των σαράντα εννιά μαθητών και τεσσάρων καθηγητών ξεναγήθηκε κατά τρόπο κατατοπιστικό στην Αγία Σοφία από Έλληνα ξεναγό, που είναι μόνιμος κάτοικος Κωνσταντινούπολης. Είχε επίσης την ευκαιρία να επισκεφτεί το νησί Χάλκη με την Ιερατική Σχολή που είναι έτοιμη να ξαναλειτουργήσει και το νησί Πρίγκιπο, που είναι το μαγαλύτερο των Πριγκιπονήσων και αποτελεί θέρετρο και δημοφιλή τουριστικό προορισμό. Η Ευλογία του Παναγιότατου Πατριάρχη κ.κ Βαρθολομαίου με την παρακολούθηση του Εσπερινού στον ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου αποτέλεσε την κορύφωση της επίσκεψης. Η ομάδα είχε επίσης την ευκαιρία να ξεναγηθεί σε χαρακτηριστικά σημεία της πόλης, όπως η κλειστή αγορά, το ιστορικό κέντρο και η περιοχή του Ταξίμ (στο Πέραν), όπου χτυπούσε κατά το παρελθόν η καρδιά της Ελληνικής Κοινότητας. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τις καλύτερες των εμπειριών και συναισθημάτων και συντελέστηκε σε περιβάλλον ασφάλειας και συνεργασίας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...