“Νέες θεωρήσεις και οπτικές της Δημοκρατίας τον 5ο και 4ο αιώνα στην Αρχαία Αθήνα”

Η φράση του τίτλου συμπυκνώνει το περιεχόμενο της ημερίδας, που διεξήχθη στο σχολείο μας την Πέμπτη 20/12/2012. Στο μάθημα αυτό, που διοργάνωσε ο σύλλογος εκπαιδευτικών και συμμετείχαν οι μαθητές όλων των τάξεων, ο Πανεπιστημιακός Δάσκαλος Κλασικής Λογοτεχνίας στο τμήμα Ιστορίας του Ιονίου Πανεπιστημίου κ. Ευσταθίου Αθανάσιος ανέπτυξε στοιχεία και συμπεράσματα πρόσφατων σχετικών ερευνών. Ακολούθησαν ερωτήσεις και διάλογος μεταξύ του ομιλητή και μαθητών. Στην ημερίδα παραβρέθηκε ο σύμβουλος φιλολόγων των σχολείων του νομού μας κ. Τσιάμαλος Ηρακλής και ο Πανεπιστημιακός Δάσκαλος Νεότερης Λογοτεχνίας κ. Πυλαρινός Θεοδόσης. Κοινή πεποίθηση είναι η χρησιμότητα τόσο της εμπειρίας που απέκτησαν όλοι οι συμμετέχοντες όσο και του περιεχομένου της ομιλίας και του σχετικού διαλόγου.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...