Πραγματοποίηση ημερίδας

Την Παρασκευή 11/5 στο σχολείο πραγματοποιήθηκε ημερίδα με τίτλο “Από την προϊστορία της Φυσικής στους επιταχυντές του 21ου αιώνα”. Η εκδήλωση αποτέλεσε συνέχεια της επίσκεψης στην έκθεση του CERN. Σ’ αυτή συμμετείχαν οι μαθητές του σχολείου και μαθητές και εκπαιδευτικοί από τα 4ο και 5ο Γενικά Λύκεια της πόλης. Ομιλητής ήταν ο κ. Διονύσιος Βαβουγυιός, αναπληρωτής καθηγητής της Φυσικής και της Διδακτικής της στο Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Παραβρέθηκε επισης ο κ. Θεοχάρης Βασίλειος, Διευθυντής του Γενικού Λυκείου Σοφάδων και αναπληρωτής Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας. Η ημερίδα ήταν αρθρωμένη στις ενότητες:

•  Η Φυσική από την προϊστορία μέχρι τον Maxwell.
  •  H επιτάχυνση και οι επιταχυντές στοιχειωδών σωματιδίων.
  •  Τα πειράματα του CERN και οι επιδιώξεις τους.

Κατά τη διάρκεια των τριών διδακτικών ωρών οι μαθητές είχαν την ευκαιρία με ερωτήσεις και τοποθετήσεις να γνωρίσουν σημαντικούς σταθμούς της Ιστορίας της Φυσικής, να διευρύνουν τις γνώσεις τους για τη Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων και να γνωρίσουν με λεπτομέρειες την ερευνητική δουλειά που γίνεται στο CERN, τις τεχνολογικές εφαρμογές των εκεί επιστημονικών αποτελεσμάτων και τις δυνατότητες σπουδών και επαγγελματικής αποκατάστασης που προσφέρονται στην πολυεθνική αυτή ερευνητική κοινότητα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...