Συμμετοχή του σχολείου μας στο 4ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας 2014

Το 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας διεξήχθη  στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας στις 4 και 5 Απριλίου 2014. Το ενδιαφέρον τόσο των μαθητών, όσο και των εκπαιδευτικών των αντίστοιχων σχολικών μονάδων που πήραν μέρος υπήρξε ζωηρό με αποτέλεσμα η συμμετοχή να είναι η μεγαλύτερη απ? όλες τις πόλεις της Ελλάδας στις οποίες διεξάγεται το Φεστιβάλ.
Πέρα από τις παρουσιάσεις των έργων των μαθητών, στο πλαίσιο του Μαθητικού Φεστιβάλ και στο χώρο του Μουσικού Σχολείου φιλοξενήθηκαν:

1. Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής
2. Εργαστήριο αισθητήρων κίνησης με το Kinect
3. Διαδραστικός πίνακας
4. Έκθεση φωτογραφίας

Το 2ο ΓΕΛ  Καρδίτσας συμμετείχε με τους μαθητές  της Β΄Λυκείου Καραμέτο Φραγκίσκο, Νούκο Γεώργιο, Παπαστάθη Νικόλαο, οι οποίοι με την βοήθεια του εκπαιδευτικού κ. Γκατζή Ιωάννη (ΠΕ19) παρουσίασαν με εντυπωσιακό τρόπο μια σειρά φωτογραφιών της πόλης της Καρδίτσας. Δείτε την εργασία ΕΔΩ  και το βίντεο της παρουσίασης των μαθητών μας ΕΔΩ

εναλλακτικά ΕΔΩ

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...