Το 2ο Γενικό Λύκειο στην Έκθεση του CERN

Η Β’ τάξη του σχολείου μας σε ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βόλο στις 2/5/2012 επισκέφτηκε την αίθουσα δικτύων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Εκεί έγινε ενημέρωση για τη δομή και τη λειτουργία που έχει ένα δίκτυο ηλεκτρονικών υπολογιστών και πως επικοινωνούν με το διαδίκτυο. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την έκθεση του CERN, που φιλοξενήθηκε για μια εβδομάδα στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Βόλου. Στην έκθεση οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούνγια τις εγκαταστάσεις, τη λειτουργία και τη δομή του Ευρωπαϊκού Κέντρου Πυρηνικών Ερευνών (CERN), μέλος του οποίου είναι η Ελλάδα. Στην έκθεση υπήρχαν επίσης εκθέματα αναπαράστασης των επιταχυντών και ανιχνευτών στοιχειωδών σωματιδίων, που λειτουργούν στο CERN, με σκοπό την κατανόηση της ιστορίας και της δομής του σύμπαντος από τη γέννηση του με την ταυτόχρονη γέννηση του χρόνου.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...