Εκδρομή των μαθητών/τριών της Α΄Λυκείου στην Κέρκυρα.

Στα πλαίσια του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων  με τίτλο ¨παραδοσιακοί οικισμοί¨ πραγματοποιήθηκε στις 3-5/5/2023, εκδρομή των μαθητών της Α΄Λυκείου στην Κέρκυρα.

Αναχωρήσαμε για την Κέρκυρα την Τετάρτη 3-5-2023 στις 7:30 πμ.

Πρώτη στάση το Μέτσοβο.

Το Μέτσοβο είναι μία ορεινή κωμόπολη του Νομού Ιωαννίνων σε υψόμετρο 1.160 μέτρων. Είναι παραδοσιακός οικισμός και βρίσκεται στο ανατολικό άκρο του νομού. Οι κάτοικοί του ασχολούνται κυρίως με την κτηνοτροφία, λιγότερο με τη γεωργία και είναι κυρίως βλάχικης καταγωγής. Στο Μέτσοβο έχουν χαρακτηριστεί διατηρητέα μνημεία το μοναστήρι της Θεοτόκου, το μοναστήρι του Αγίου Νικολάου και το μοναστήρι της Ζωοδόχου Πηγής. Από το 1955 λειτουργεί το μουσείο του Ιδρύματος Τοσίτσα και από το 1988 λειτουργεί η πινακοθήκη Ευαγγέλου Αβέρωφ, όπου ο επισκέπτης μπορεί να θαυμάσει πάνω από 250 πίνακες αξιόλογων ζωγράφων του 19ου και του 20ου αιώνα. Σύμφωνα με την επικρατούσα  άποψη η λέξη Μέτσοβο προέρχεται από τα συνθετικά ΄μετσκα΄ που σημαίνει αρκούδα και ΄όβο΄ που σημαίνει χωριό.

Στις 15:30 περίπου φτάσαμε στην Κέρκυρα.

Η Κέρκυρα είναι το βορειότερο νησί των Επτανήσων, και το δεύτερο   σε μέγεθος μετά την Κεφαλονιά. Βρίσκεται στην είσοδο της Αδριατικής Θάλασσας, κοντά στις Ηπειρωτικές ακτές. Σύμφωνα με το μύθο στην παραλία των Ερμόνων η πριγκίπισσα Ναυσικά, κόρη του βασιλιά Αλκίνοου, βρήκε και έσωσε τον ναυαγό Οδυσσέα.  Η Κέρκυρα,  στο νησί των Φαιάκων, είναι από τις λίγες  τέτοιας έκτασης,  ελληνική πόλη, που διατηρεί σχεδόν το σύνολο του ιστορικού οικιστικού της ιστού. Διατηρούνται κτίσματα των 17ου έως 19ου αιώνα πού αναδεικνύουν την ιδιαίτερη ιστορική συγκυρία που τη διαμόρφωσε. Οι κατακτητές που πέρασαν από την Κέρκυρα όπως οι Γάλλοι, οι Ενετοί και οι Βρετανοί άφησαν το ανεξίτηλο σημάδι τους στην αρχιτεκτονική του νησιού.  Ενετικά αρχοντικά, επιδεικτικά οχυρά, εκκλησίες και παραδοσιακά χωριά. Η παλιά πόλη της Κέρκυρας και τα δύο φρούρια ανήκουν πλέον(από το 2007) στα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO.

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην παλιά πόλη της Κέρκυρας και να επισκεφτούν μεταξύ άλλων ,το Ανάκτορο των Αγίων Μιχαήλ και Γεωργίου, το Ασιατικό μουσείο, την περιοχή κανόνι, την Παναγιά Βλαχερνών το Ανάκτορο Μον Ρεπό, το παλαιό Φρούριο της πόλης, το ναό του Αγίου Σπυρίδωνα.

Επιστρέψαμε στην πόλη μας την Παρασκευή 5-5-2023 μετά από τρίωρη περιήγηση στα Ιωάννινα.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Ιωάννης Γκατζής, Χρήστος Καρκαλέτσος και Θωμάς Σιαφάκας .

Περισσότερα για την Κέρκυρα  εδώ.