Ενημερωτική δράση για την προαγωγή της Εθελοντικής Αιμοδοσίας.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΑΓΩΓΗ

ΤΗΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ

Στο πλαίσιο της ενημερωτικής δράσης που πραγματοποιήθηκε στην  αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας την Παρασκευή, 07-04-2023, μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης  είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από την κ. Βαΐτση  Ευδοξία, μέλος του εξειδικευμένου προσωπικού του τμήματος επισκεπτριών υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Καρδίτσας, σχετικά με τη σπουδαιότητα της προαγωγής της εθελοντικής αιμοδοσίας μέσω της προσέλκυσης νέων αιμοδοτών. Πιο συγκεκριμένα, η κ. Βαΐτση  παρουσίασε τα οφέλη της αιμοδοσίας τόσο για το κοινωνικό σύνολο όσο και για τον ίδιο τον αιμοδότη, ενώ αναφέρθηκε και στις προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί κάποιος, ώστε να μπορέσει να αιμοδοτήσει.

Απώτερος σκοπός της  ενημερωτικής αυτής  δράσης ήταν αφενός η εξάλειψη της προκατάληψης, του φόβου και της άγνοιας γύρω από την αιμοδοσία και αφετέρου η μετάγγιση στη νέα γενιά ανθρώπων της ιδέας της μη αμειβόμενης προσφοράς αίματος. Επιχειρήθηκε η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης, η ευαισθητοποίηση των νέων και η ανάδειξη εν τέλει του ρόλου της εθελοντικής αιμοδοσίας ως πράξης αλτρουισμού και ανθρωπισμού!