Οι μαθητές/τριες διερευνούν τη δυναμική σχέση ιστορίας και τέχνης.

Την Τρίτη  4/4/2023 μαθητές/τριες της Β΄ τάξης  του 2ου ΓΕΛ  , του 3ου ΓΕΛ   και του Γυμνασίου-Λ.Τ. Μητρόπολης   πραγματοποίησαν την τρίτη (3η) προγραμματισμένη δραστηριότητα στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο «Η πόλη μου… η ιστορία μου».  Το πρόγραμμα, που εκπονείται τη φετινή σχολική χρονιά 2022-2023 με συνεργατική προοπτική από τα παραπάνω σχολεία, αποτελεί οργανικό τμήμα του τοπικού σχολικού δικτύου, που έχει δημιουργηθεί. Η επίσκεψη σχεδιάστηκε με γνώμονα τη σύζευξη τοπικής ιστορίας και τέχνης και για το λόγο αυτό έγινε πρόταση στη Διευθύντρια του Μουσείου Πόλης Δήμου Καρδίτσας, κ. Φ. Λέκκα, και στον Πρόεδρο του Εικαστικού Ομίλου Καρδίτσας και ζωγράφο, κ. Χ. Γκάλιο, να συναντήσουν τους συμμετέχοντες και να συζητήσουν σχετικούς με το θέμα προβληματισμούς.

Έτσι οι μαθητές είχαν αρχικά τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια εξαιρετικά στοχευμένη εισήγηση–παρουσίαση στον χώρο του Μουσείου Πόλης από την κ. Λέκκα  , με εστίαση στα στοιχεία που συνθέτουν την αστικότητα, και δη της πόλης μας. Η εμβάθυνση στη θεωρητική τεκμηρίωση της αστικοποίησης ολοκληρώθηκε με μια ιδιαίτερη εμπειρία, καθώς οι μαθητές παραβρέθηκαν στη διαδικασία παραλαβής αρχειακού υλικού, ως δωρεά από συμπολίτες, γεγονός που αφενός τους συγκίνησε με την ιστορική και συναισθηματική αξία του, αφετέρου τους έφερε σε βιωματική επαφή με το ιστορικό αποτύπωμα. Το δεύτερο τμήμα της δραστηριότητας έλαβε χώρα στο κτίριο της Δημοτικής Αγοράς με τον κ. Γκάλιο , πολλοί από τους πίνακες του οποίου απεικονίζουν με ρεαλισμό και ευαισθησία σημεία της πόλης. Οι μαθητές/τριες έθεσαν στο δημιουργό ερωτήματα σχετικά με την αφετηρία της καριέρας του και την έμφαση στο έντονα τοπικό στοιχείο εισπράττοντας ως βασική απάντηση ότι το νεανικό συναίσθημα και ο τρόπος που αυτό φιλτράρεται από τη μνήμη οδηγούν τα καλλιτεχνικά του βήματα.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές απόλαυσαν το ιστορικό αλλά και καλλιτεχνικό περιεχόμενο της δραστηριότητας  και  ευχαριστούν θερμά την κ. Λέκκα και τον κ. Γκάλιο για την άμεση και  πρόθυμη ανταπόκρισή τους. Τους μαθητές/τριες του 2ου ΓΕΛ συνόδευσε ο μαθηματικός Σ. Σκοτίδας.