Θεατρική σύμπραξη 2ου και 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη κοινή παράσταση του 2ου και του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στον χώρο του 2ου ΓΕΛ με το διασκευασμένο θεατρικό δρώμενο «Η Υπογραφή». Η πρεμιέρα της θεατρικής απόπειρας, που θεματικά εστιάζει στη σχολική βία, έγινε  την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, Πανελλήνια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου ΓΕΛ. Η επανάληψή της εντάσσεται στα πλαίσια λειτουργίας του τοπικού δικτύου σχολείων, η βάση του οποίου οργανώθηκε την προηγούμενη σχολική χρονιά 2022-2023,) και δη στα πλαίσια των φετινών τους σχεδίων αξιολόγησης (Άξονας 7 – Σχολείο και Κοινότητα με τίτλο «Τοπικό δίκτυο σχολείων και πολιτισμικές αποτυπώσεις»). Οι εκπαιδευτικοί που υλοποίησαν τη δράση είναι για το 2ο ΓΕΛ: οι Σκοτίδας Σωτήριος ΠΕ03, Θέου Ευγενία ΠΕ02, ΑθανασόπουλοςΑναστάσιος ΠΕ04, ενώ για το 3ο ΓΕΛ οι: Μπαϊράμη Παναγιώτα, ΠΕ02, Σκουρτανιώτη Παναγιώτα ΠΕ02, Αλεξίου Βασίλειος ΠΕ02, Χόνδρου Αναστασία ΠΕ02 και Μόσχου Σπυριδούλα ΠΕ86. Την γενική επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η Υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Μακρή Σοφία.