Εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών/τριών της Β΄ Λυκείου στην Αθήνα.

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 2/11 και την Παρασκευή  3/11 εκπαιδευτική εκδρομή των    μαθητών/τριων της Β΄ τάξης στην Αθήνα.

Την Πέμπτη   επισκεφθήκαμε  το Μουσείο της Ακρόπολης, ένα από τα σπουδαιότερα μουσεία του κόσμου. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα μοναδικά αριστουργήματα που εκτίθενται στο μουσείο, έργα της αρχαϊκής και κλασικής ελληνικής τέχνης άμεσα συνδεδεμένα με τον Ιερό βράχο της Αθηναϊκής Ακρόπολης.  Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε Βουλή των Ελλήνων.  Είχαμε την τιμή να μας υποδεχτούν ο κ. Γεώργιος Κωτσός και η κ. Ασημίνα Σκόνδρα, βουλευτές του νομού μας.  Οι μαθητές/τριες αφού ενημερώθηκαν από τους βουλευτές του νομού μας  για το έργο της Βουλής, ξεναγήθηκαν  στους χώρους της Βουλής και παρακολούθησαν συνεδρίαση της ολομέλειας. Το βράδυ της Πέμπτης δειπνήσαμε στου Ψυρρή.

Την Παρασκευή επισκεφθήκαμε τον Αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης και οι μαθητές/τριες θαύμασαν τα έργα των Αρχαίων Προγόνων μας,  στο φυσικό τους χώρο.  Στη συνέχεια αφού περιηγηθήκαμε στο ιστορικό κέντρο  της Αθήνας  επισκεφθήκαμε το Ζάππειο  και το Παναθηναϊκό Στάδιο,  στο οποίο έγιναν αγωνίσματα των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών αγώνων  το 1896. Στις 4:00 μ.μ. αναχωρήσαμε για την πόλη μας.

Στην εκδρομή συμμετείχαν 41 μαθητές/τριες τους οποίους συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Χρήστος Καρκαλέτσος, Ιωάννης Γκατζής και Θωμάς Σιαφάκας.

Στιγμές από την εκδρομή στον σύνδεσμο: https://youtu.be/WVlABUmQAcQ