Κοινή εκδήλωση του 2ου και 3ου ΓΕΛ κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε κοινή θεατρική παράσταση του 3ου και του 2ου ΓΕΛ Καρδίτσας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στον χώρο του 3ου ΓΕΛ. Το διασκευασμένο θεατρικό δρώμενο «Η Υπογραφή», βασισμένο στο πρωτότυπο ομότιτλο  κείμενο της Π. Μαρκέλλου, αποτελεί μια απόπειρα ευαισθητοποίησης για τη διαχείριση αυτού του κομβικού στα σχολεία θέματος. Η επιλογή του κοινού εορτασμού εντάσσεται στα πλαίσια του τοπικού δικτύου σχολείων, η βάση του οποίου οργανώθηκε την προηγούμενη σχολική χρονιά 2022-2023,) και δη στα πλαίσια των φετινών τους σχεδίων αξιολόγησης (Άξονας 7 – Σχολείο και Κοινότητα με τίτλο «Τοπικό δίκτυο σχολείων και πολιτισμικές αποτυπώσεις»).

Για την από κοινού πρωτοβουλία πραγματοποίησης της συμβολικής θεατρικής παράστασης, σχεδιάστηκε πλάνο ενεργειών λίγους μήνες νωρίτερα. Λήφθηκε υπόψη ότι οι ομάδες δράσης απαρτίζονται από εκπαιδευτικούς διαφορετικών ειδικοτήτων, από μαθητές/τριες με διαφορετικά ενδιαφέροντα και δεξιότητες και ότι η δημιουργία μιας παράστασης αποτελεί σύνθετο καλλιτεχνικό προϊόν, στην πραγμάτωση του οποίου πολλές τέχνες αλληλεπιδρούν. Τα παραπάνω υπαγόρευσαν ως εύλογη εκπαιδευτική προοπτική τη μεθοδολογική αξιοποίηση της συνεργατικής συναρμολόγησης  (Jigsaw). Έτσι κάθε σχολική μονάδα ανέλαβε να υλοποιήσει τμήμα της παράστασης, το οποίο αφενός διακρίνεται από σχετική αυτονομία, αφετέρου απαιτεί δια-σχολική συνεννόηση και συνιστά αναγκαία συνιστώσα για το ανέβασμα του θεατρικού έργου.

Επιλέχτηκε από τους/τις εκπαιδευτικούς και των δύο σχολείων η θεματική της σχολικής βίας ως πτυχή της συγκαιρινής σχολικής πραγματικότητας που χρήζει αποτελεσματικής διαχείρισης, αναζητήθηκε σύντομο θεατρικό κείμενο με αντίστοιχη εστίαση,  έγινε με αγαστή σύμπνοια η διασκευή του και μοιράστηκαν αρμοδιότητες. Το 2ο ΓΕΛ ανέλαβε την διανομή και ερμηνεία των θεατρικών ρόλων, το 3ο ΓΕΛ τη δημιουργία μικρής χορωδίας, την εύρεση και ερμηνεία τραγουδιών που πλαισιώνουν νοηματικά το θεατρικό περιεχόμενο και μεταφέρουν μηνύματα ευαισθητοποίησης, τη δημιουργία του σκηνικού και του προγράμματος της παράστασης.

Η έννοια της δικτύωσης και η εκπαιδευτική-θεατρική διάδραση εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών διευρύνθηκε με πρόσκληση στο 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας προκειμένου να παραστούν μαθητές/τριές του ως θεατές. Η αποδοχή της πρόσκλησης συνέβαλε αφενός στη διάχυση της απόπειρας, αφετέρου στο να ενώσουν  όλοι μαζί τις φωνές τους, ώστε να αντηχήσει πιο δυναμικά, πιο αποφασιστικά το «Όχι στη βία».  Οι εκπαιδευτικοί που υλοποίησαν τη δράση είναι για το 3ο ΓΕΛ οι:  Μπαϊράμη Παναγιώτα, ΠΕ02, Σκουρτανιώτη Παναγιώτα ΠΕ02, Αλεξίου Βασίλειος ΠΕ02, Χόνδρου Αναστασία ΠΕ02 και Μόσχου Σπυριδούλα ΠΕ86. Για το 2ο ΓΕΛ οι: Σκοτίδας Σωτήριος ΠΕ03, Θέου Ευγενία ΠΕ02, Αθανασόπουλος Αναστάσιος ΠΕ04. Οι εκπαιδευτικοί του 3ου Γυμνασίου που συνόδευσαν τους μαθητές/τριες είναι οι: Κοβάνογλου Εμμανουήλ ΠΕ03 και Χορμόβα Ελένη ΠΕ80.